Прејди на содржината

Анте Поповски: Разлика помеѓу преработките

Одземени 6 бајти ,  пред 2 години
с
→‎Книжевно творештво: Јазична исправка, replaced: Литературно творештво → Книжевно творештво using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Наводи: Замена со тековно име на предлошката, replaced: МакЛит → Македонска книжевност using AWB)
с (→‎Книжевно творештво: Јазична исправка, replaced: Литературно творештво → Книжевно творештво using AWB)
Анте Поповски дипломирал [[медицина]], но се занимавал со [[литература]]. Работел како директор на [[НИП „Нова Македонија“]] и на „[[Вардар филм]]“, а во два мандати и претседател на [[Друштво на писателите на Македонија|Друштвото на писателите на Македонија]]. На почетокот на 1990-тите, тој бил еден од основачите на политичката партија [[МААК]]. Исто така, Поповски бил член на [[МАНУ]] од [[2001]] година.
 
== ЛитературноКнижевно творештво ==
{{double image|left|Биста во Лазарополе 2.jpg|160|Ante Popovski spoemnik.JPG|160|Споменик на Анте Поповски во родното Лазарополе|Споменик на Анте Поповски во Струга}}
Позначајни дела на Поповски се: