Разлика помеѓу преработките на „Алекс Расмусен“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 5 бајти ,  пред 11 месец
с
clean up, replaced: trans_title= → title= using AWB
с (clean up, replaced: trans_title= → title= using AWB)
}}
 
'''Алекс Ники Расмусен''' ({{lang-da|Alex Nicki Rasmussen}}; р. {{роден|9|јуни|1984}} во [[Свендборг]]) — [[Данска|дански]] професионален велосипедист. Расмусен е специјализиран во велодромски велосипедизам и бил светски првак во скреч во 2005. Заедно со [[Михаел Меркев]], Расмусен победил на данското првенство во медисон шест пати по ред, каде тие го добиле името „Пар број седум“ (Par nummer syv). Расмусен исто така имал успеси и во друмскиот велосипедизам, освојувајќи ја друмската трка на данското национално првенство 2007. Расмусен возел за екипите {{ct|SBS|2009}} (2009–2010), {{ct|THR|2011}} (2011) и {{ct|GRM|2012a}} (2012). На 19 март 2013, {{ct|GRM|2013|nolink=yes}} повторно потпишал договор со него за остатокот од сезоната 2013.<ref name="Re-sign">{{cite news|url= http://www.sbs.com.au/cyclingcentral/news/42836/rasmussen-re-signs-with-garmin-sharp|title=Расмусен повторно потпишал со Гармин-Шарп |work=Cycling Central|publisher=Special Broadcasting Service|date=19 март 2013|accessdate=29 март 2013}}</ref><ref>{{cite news|url= http://www.cyclingquotes.com/news/rasmussen_returns_to_garmin-sharp/|title=Расмусен се враќа во Гармин-Шарп|work=CyclingQuotes|publisher= JJnet.dk A/S|date=19 март 2013|accessdate=29 март 2013}}</ref> Расмусен го напуштил {{ct|GRM|2013|nolink=yes}} по завршувањето на сезоната 2013,<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/news/no-new-contract-for-alex-rasmussen-at-garmin-sharp|title=No new contract for Alex Rasmussen at Garmin-Sharp|work=Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=26 септември 2013|accessdate=1 октомври 2013}}</ref> и објавил дека сака да се врати на велодромскиот велосипедизам.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/news/riders-starting-to-have-doubts-about-saxo-bank-future|title=Rasmussen to the track|work= Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=1 октомври 2013|accessdate=1 октомври 2013}}</ref> Расмусен му се приклучил на {{ct|VPC|2014}} за сезоната 2014.<ref>{{cite news|url= http://www.dr.dk/Nyheder/Regionale/Nordjylland/2013/11/05/164120.htm|title=Alex Rasmussen cykler for Riwal|language=дански|trans_titletitle= Alex Rasmussen cycles for Riwal|work=DR|publisher=Danish Broadcasting Corporation|first=Серен К.|last=Нилсен|date=5 ноември 2013 |accessdate=22 декември 2013}}</ref>
 
На 15 септември 2011, неговиот договор со {{ct|THR|2011|nolink=yes}} бил раскинат поради допинг контрола, бидејќи екипата била загрижена поради двата пропуштени допинг контроли, пред да се приклучи на екипата. Исто така, бил повлечен и од данската репрезентација на Светските друмски првенства во 2011 и се соочил со кривична постапка.<ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/news/alex-rasmussen-fired-for-missing-doping-controls|title=Алекс Расмусен отпуштен поради пропуштена допинг-контрола|work=Cyclingnews.com|publisher=Future plc|date=15 септември 2011|accessdate=1 октомври 2013}}</ref> Меѓутоа, на 17 ноември, Расмусен бил ослободен од обвиненијата, поради процедурална грешка во UCI.<ref>{{cite news|url=http://espn.go.com/olympics/cycling/story/_/id/7246963/cyclist-alex-rasmussen-cleared-missed-doping-test-charges|title=Алекс Расмусен невин за пропуштениот тест|work=Associated Press|publisher=ESPN|date=17 ноември 2011 |accessdate=1 октомври 2013}}</ref> Неговиот претходен договор со {{ct|GRM|2012a}}, повлечен по вестите за обвиненија, повторно бил склучен.<ref>{{cite news|url=http://www.slipstreamsports.com/2011/11/18/team-garmin-cervelo-unveils-2012-mens-pro-team-roster|title=Тим Гармин-Сервело го објави составот за 2012 |date=18 ноември 2011 |accessdate=3 јануари 2012|work=Гармин-Сервело|publisher=Slipstream Sports LLC|location=[[Колорадо]]}}</ref> UCI ја обжалил оваа одлука на Арбитражниот суд за спорт во декември 2011, додека одлуката била донесена на 4 јули 2012. Како последица на одлуката, Расмусен добил 18-месечна ретроактивна забрана, што значи дека ќе биде суспендиран до април 2013. Неговиот договор со {{ct|GRM|2012b|nolink=yes}} исто така бил раскинат.<ref>{{cite news|url=http://www.velonation.com/News/ID/12289/Garmin-Sharp-releases-Alex-Rasmussen-following-CAS-whereabouts-suspension.aspx|title=Гармин-Шарп го отпушти Алекс Расмусен по одлуката Арбитражниот суд за негова суспензија |date=4 јули 2012|accessdate=4 јули 2012|work=VeloNation|publisher=VeloNation LLC |first= Шејн |last=Стоукс}}</ref><ref>{{cite news|url=http://www.cyclingnews.com/news/rasmussen-fired-from-garmin-sharp|title=Расмусен отпуштен од Гармин-Шарп |date=4 јули 2012|accessdate=4 јули 2012|work=Cycling News |publisher=Future Publishing Limited|first1=Даниел|last1=Бенсон|first2=Питер|last2=Косинс}}</ref>
| PLACE OF DEATH =
}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Расмусен, Алекс}}
[[Категорија:Велосипедисти на Летните олимписки игри 2008]]

Прегледник