Разлика помеѓу преработките на „Роберт I (Франција)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
clean up, replaced: aprile → април using AWB
с (clean up, replaced: aprile → април using AWB)
 
== Биографија ==
Учествувал во [[Опсада на Париз (885-886)|Опсадата на Париз]] во 885. Откако неговиот брат [[Одо од Франција|Одо]] во [[888]] станал крал, го назначил на чело на повеќе грофовии, вклучително и Грофовијата на [[Париз]]. Роберт исто така бил и опат- покровител ''(in commendam)'' на повеќе опатии. Тој не ја побарал круната на Франција кога умрел неговиот брат во [[898]], туку го признал [[Каролинзи|каролиншкиот]] крал, [[Карло III од Франција|Карло Простиот]], кој го назначил за [[Војвода на Франките]]<ref>Richer de Reims [http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k361020/f59.chemindefer ''Histoire''] Gallica, image 59 : p.37</ref>,<ref>Richer de Reims [http://gallica.bnf.fr/ark:/12148/bpt6k361020/f59.chemindefer ''Histoire''] Gallica, image 55 : p.33</ref>. Сепак, оваа титула "војвода на Франките" не е докрај потврдена.<ref>Cf Olivier GUILLOT, « Formes, fondements et limites de l'organisation politique en France au Xe siècle», ''Il secolo di ferro : mito e realtà del secolo X, 19-25 aprileаприл 1990'', Spolète, Presso la sede del centro, 1991 (Settimane di studio del Centro italiano di studi sull'alto medioevo, 38), pp. 80-81.</ref>). Роберт продолжил да ја брани Северна Франција од нападите на [[Нормани]]те.
 
Мирот меѓу кралот Карло и Роберт траел до [[921]]. Свештенството и благородниците му се налутиле на кралот Карло кој го фаворизирал грофот [[Аганон]] иако може да станува збор за некаков политички изговор<ref>Cf. Carlrichard Brühl, ''Naissance de deux peuples : Français et Allemands'', Fayard, 1994, pp. 197-198.</ref>).
Роберт бил двапати женет. Со својата прва жена, [[Елида]] (или Адела од Мајна), имал две ќерки. Секоја ќерка се омажила со моќни вазали на нивниот татко:
*[[Ема од Франција]] (894&ndash;935) за [[Раул од Франција|Раул, војводата од Бургундија]], и
*Хилдебранда (895&ndash;931) омажена за [[Ербер II од Вермандоа]].
 
Од неговата втора жена, [[Беатриса од Вермандоа]], ќерка на [[Ербер I, гроф на Вермандоа|Ербер I од Вермандоа]], имал само еден син, [[Иго Велики]], кој подоцна станал [[Војвода на Франките|''dux Francorum'']] и му бил татко на кралот [[Иго Капет]].
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{Persondata <!-- Metadata: see [[Wikipedia:Persondata]]. -->
| NAME = Роберт 01 од Франција

Прегледник