Долнолужички јазик: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Литература на долнолужички јазик
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: eo:Malsuprasoraba lingvo)
(Литература на долнолужички јазик)
[]{{Инфокутија Јазик
|име=Долнолужички
|изворноиме=Dolnoserbski
Долнолужичкосрпската азбука се базира врз [[латиница|латиничното писмо]] и користи [[дијакритички знак|дијакритички знаци]].
 
{{Лингвистика-никулец}}
{{словенски јазици}}
 
На долнолужички јазик имаат творено многу писатели. Како најпознати долнолужички писатели ќе ги споменеме: [[Мина Виткојц]], [[Богумил Швјела]], [[Јуриј Кох]], итн.
 
[[Категорија:Западнословенски јазици]]
5

уредувања

Прегледник