Разлика помеѓу преработките на „Долно Косоврасти“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Форматна исправка, replaced: - црква → — црква, - среднов → — среднов (3) using AWB
с (→‎Поврзано: Правило форматирање на поднаслов, replaced: ==Поврзано== → == Поврзано == using AWB)
с (Форматна исправка, replaced: - црква → — црква, - среднов → — среднов (3) using AWB)
== Општествени установи ==
;Цркви
*[[Црква „Св. Никола“ - Долно Косоврасти|Црква „Свети Никола"]] - црква од [[XIX век]], возобновена во [[1985]] година.
 
;Училишта
;Археолошки наоѓалишта<ref>[[Димче Коцо|Коцо, Димче]](1996).''Археолошка карта на Република Македонија''. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069</ref>
 
*[[Заградишта (Долно Косоврасти)|Заградишта]] - средновековна тврдина;
*[[Стар Пат (Долно Косоврасти)|Стар Пат]] - средновековен пат;
*[[Елица (Долно Косоврасти)|Елица]] - средновековна црква и некропола;
== Самоуправа и политика ==
 

Прегледник