Сирша Ронан: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 4 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Отстран. врска, replaced: The Wall Street Journal → The Wall Street Journal using AWB
с (→‎top: правописна исправка, replaced: сеуште → сè уште using AWB)
с (→‎top: Отстран. врска, replaced: The Wall Street Journal → The Wall Street Journal using AWB)
'''Сирша Уна Ронан''' (родена на 12 април 1994 г.) — ирско-американска глумица.
 
Првично забележана поради нејзините улоги во историски драми на почетокот на својата кариера,<ref>{{cite news |url=https://www.wsj.com/articles/saoirse-ronan-would-rather-be-knitting-1544213850 |title=Saoirse Ronan Would Rather Be Knitting |last=Wolfe |first=Alexandra |work=[[The Wall Street Journal]] |date=7 December 2018 |access-date=25 April 2019|url-access=subscription|archive-url=https://web.archive.org/web/20190320210858/https://www.wsj.com/articles/saoirse-ronan-would-rather-be-knitting-1544213850 |archive-date=20 March 2019 |url-status=live }}</ref> Ронан се здобила со неколку значајни награди, вклучувајќи [[Златен глобус]] и четири номинации за наградата [[Оскар]] и пет номинации за [[БАФТА]].
 
Своето актерско деби Ронан го имала во 2003 година во ирската медицинска серија ''[[Клиника (ТВ серија)|Клиника]]'', додека во 2007 година го имала своето филмско деби во ''[[Никогаш нема да бидам твоја]]'' (2007). Таа направила пробив со улогата во ''[[Покајание (филм)|Покајание]]'' (2007), за која добила номинација за [[Оскар за најдобра глумица во споредна улога]]. Таа ја продолжила својата кариера играјќи главни улоги во филмовите ''[[Прекрасни коски (филм од 2009)|Прекрасни коски]]'' (2009) и ''[[Хана (филм)|Хана]]'' (2011), и споредна улога во ''[[Гранд хотел Будимпешта]]'' (2014). Таа се здобила со критичко признание за улогата на носталгичен ирски имигрант во ''[[Бруклин (филм)|Бруклин]]'' (2015), улогата на истоимената средношколка во ''[[Лејди Брд]]'' (2017), и улогата на Џо Марч во ''[[Малечки жени(филм од 2019)|Малечки жени]]'' (2019). Таа била номинирана за [[Оскар за најдобра глумица]] за сите три изведби, и добила [[Златен глобус]] за најдобра глумица во мјузикл или комедија за ''Лејди Брд''.

Прегледник