Македонски народни инструменти: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Чалгија: Правописна исправка, replaced: и тн. → итн. using AWB
с (→‎Традиционални и ориентални: Јазична исправка, replaced: Отоманска империја → Отоманско Царство using AWB)
с (→‎Чалгија: Правописна исправка, replaced: и тн. → итн. using AWB)
== Чалгија ==
Интересен [[жанр]] на македонската народна музика е [[чалгија]]та. Во Македонија, чалгија значи ансамбл составен од свирачи на инструменти од персиско-арапско потекло.
Чалгијата е типична „[[староградска музика]]“, која веќе долго се негува во многу градови, особено во [[Велес]], [[Охрид]], [[Битола]] и [[Солун]] и со себе носи силни ориентални влијанија, како што може да се забележи по стилот на изведба. Меѓутоа, со време, македонската чалгија се здобила со специфичен тонален [[дијалект]] и израз. Чалгии се свират на [[свадба|свадби]], верски празници ([[Божиќ]], [[Велигден (православен)|Велигден]] и др.), [[обред]]и, [[панаѓур]]и и тнитн.
 
== Некои македонски народни инструменти ==

Прегледник