Разлика помеѓу преработките на „Клад“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 5 месеци
с
→‎Начини на определба: Правописна исправка, replaced: и тн. → итн. (2) using AWB
с (→‎Кладовите како концепции: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирано списание → наведено списание using AWB)
с (→‎Начини на определба: Правописна исправка, replaced: и тн. → итн. (2) using AWB)
Постојат три начини на определување на кладовите во филогенетската номенклатура: по глуждови, по стебла и по апоморфија:
 
* Определба по глуждови: тука кладот A e ''најмалку опфатниот'' што содржи таксони (или примероци) X, Y и тнитн. и нивниот заеднички предок. Предокот е местото на разгранување наречено „глужд“.
* Определба по стебла, А refers to the ''најопфатниот'' клад што ги содржи X, Y и тнитн. и нивниот заеднички предок, сè до онаму каде Z се раздвојува во гранка под A. Таксоните помеѓу глуждот на A, па сè до (но без) местото на разгранување на Z, т.е. „стеблото“ на A.
* Определба по [[апоморфија]]: A е кладот утврден по апоморфија (особина) пристуна во X, Y и тн и нивниот заеднички предок.
 

Прегледник