Разлика помеѓу преработките на „Тигрињски јазик“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 58 бајти ,  пред 8 месеци
нема опис на уредувањето
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
{{Infobox language
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
|имеname=Тигриња јазик
{{Инфокутија за јазик
|nativename={{script|Ethi|ትግርኛ}} ''tigriññā''
|име=Тигриња јазик
|pronunciation={{IPA|/tɨɡrɨɲa/}}
|изворноиме=ትግርኛ tigriññā
|државиstates= [[Еритреја]], [[Етиопија]]
|изговор= ''тигриња''
|ethnicity=[[Тигрињи]]
|држави= [[Еритреја]], [[Етиопија]]
|region=[[Еритреја]], [[Етиопија]]
|регион= [[Источна Африка]]
|зборувачиspeakers= 6,79 милиони
|date=2011–2012
|семејствобоја=Afro-Asiatic
|ref=e17
|сем1=[[Семитски јазици]]
|familycolor=Afro-Asiatic
|сем2=[[Етиосемитски јазици|Етиосемитски]]
|fam2=[[семитски јазици|семитски]]
|азбука=[[Тигриња азбука]]
|fam3=[[јужносемитски јазици|јужни]]
|iso1=ti
|fam4=[[етиопски семитски јазици|етиопски]]
|iso2=tir
|fam5=[[северноетиопски семитски јазици|северни]]
|iso3=tir
|fam6=[[гиз]]
|ранк=
|script=[[етиопско писмо]]
|нација=[[Еритреја]]
|nation={{flag|Eritrea}}
|агенција=нема
|minority={{Plainlist|*{{flag|Ethiopia}}
|исчезнат=
|iso1=ti
|lc1=
|iso2=tir
|ld1=
|iso3=tir
|ll1=
|glotto=tigr1271
|пишувачи=
|glottorefname=Tigrinya
|создавач=
|notice=IPA
|датум=
|подесување=
|постериори=
|слика=
|опис=
|мапа=
}}
 
'''Тигриња''' ([[гез (јазик)|гез]]: ትግርኛ, ''tigriññā'') е [[семитски јазици|семитски јазик]] зборуван од народот [[Тиграј-Тигриња]] во централна [[Еритреја]] и е еден од двата службени јазика во [[Еритреја]] и во регионот [[Тигре]] во [[Етиопија]].
 

Прегледник