Џон Едвард Греј: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 34 бајти ,  пред 2 години
с (clean up, replaced: ==Биографија== → ==Животопис== using AWB)
 
==Животопис==
Роден е во [[Волсол]], но семејството набргу се преселило во [[Лондон]], каде Греј студирал [[медицина]]. Му помагал на татко му при пишувањето на делото „Природно распоредување на растенијата во Британија“ (''The Natural Arrangement of British Plants'', 1821). Членувал во Линеевото друштво, но морал да напушти по гласање на членовите. Тогаш Греј го свртел вниманието од [[ботаника]]та кон [[зоологија]]та и на 15 години почнал да се занимава со собирање на [[инсект]]и за Британскиот музеј. Во 1824 г. се вработил во зоолошкото одделение и се зафатил да му помага на научникот Џорџ Џон Чилдрен во каталогизација на збирката на [[влекачи]]. Во 1840 г. дошол на местото на Чилдрен како раководител на одделението, каде се задржал 35 години, објавуваќи преку 1000 научни трудови. Греј е одговорен за именувањето на голем број видови, родови, потфамилии и фамилии на животни од групата на [[кит]]овите.<ref name="emm963">
{{наведена книга|url=http://www.elsevier.com/wps/find/bookdescription.cws_home/716899/description#description|title=Encyclopedia of Marine Mammals|last=Kenney|first=Robert D|publisher=Academic Press|year=2009|ISBN=978-0-12-373553-9|editor1-last=Perrin|editor1-first=William F.|edition=2|location=Burlington, Ma|page=963|pages=|editor2-last=Wursig|editor2-first=Bernd|editor3-last=Thewissen|editor3-first=J. G. M}}</ref>
{{наведена книга
|editor1-last=Perrin |editor1-first=William F.
|editor2-last=Wursig |editor2-first=Bernd
|editor3-last=Thewissen |editor3-first=J. G. M
|title=Encyclopedia of Marine Mammals
|last=Kenney |first=Robert D
|page=963
|edition=2
|publisher=Academic Press
|location=30 Corporate Drive, Burlington Ma. 01803
|year=2009
|ISBN=978-0-12-373553-9
|url=http://www.elsevier.com/wps/find/bookdescription.cws_home/716899/description#description
}}</ref>
 
Соработувал со истакнатиот природонаучен уметник Бенџамин Вотерхаус Хокинс на делото „Паперки од ѕверилникот во Ноузли“ (''Gleanings from the Menagerie at Knowsley''), опишувајќи ги видовите во „Ноузли Парк“ кај Ливерпул, приватен ѕверилник на [[Ерл од Дарби|ерлот од Дарби]] и еден од најголемите во Британија.

Прегледник