Разлика помеѓу преработките на „Луис Окања“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 29 бајти ,  пред 1 година
нема опис на уредувањето
с (Јазична исправка, replaced: Види повеќе → Поврзано using AWB)
{{внимание}}
'''Хесус Луис Окања Пернија''' ( {{Lang-es|Jesús Luis Ocaña Pernía}}; [[9 јуни]] [[1945|1945 година]] - [[19 мај|мај 19,]] [[1994|1994 година]] ) е поранешен [[Шпанија|шпански]] професионален [[Велосипедизам|велосипедист]] во период од 1969 до 1977. Тој бил исклучителен хронометраш и планинар. Најголемиот успех го постигнал во 1970 година, кога ја освоил [[Вуелта а Еспања]], и во 1973 година кога го освоил [[Тур де Франс]] .
 
 
=== Почеток на кариера ===
Окања е роден во шпанската провинција Куенка, тој започнал со велосипедизам да се бавизанимава на 12-годишна возраст, а станал професионалец во 1968 година, во шпанскиот тим Фагор, истата година го освоил националното првенство и учествуваше во [[Џиро д’Италија]], каде заврши на 34 место Тоа бил единствениот пат кога го возел на Џиро. Следната година, Окања учествувал во Вуелта а Еспања, каде го освоил второто место, планинска класификација и три етапи (пролог и два хронометра).
 
=== 1970—1974 година ===

Прегледник