Едвард Џенер: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 356 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox scientist
[[Податотека:Edward Jenner2.jpg|thumb|right|Едвард Џенер]]
| name = Едвард Џенер
| image = Edward Jenner. Oil painting. Wellcome V0023503.jpg
| caption = Edward Jenner oil painting
| birth_date = 17 мај 1749
| birth_place = [[Беркли, Глостершир]], Англија
| death_date = {{Death date and age|1823|1|26|1749|5|17|df=y}}
| death_place = Беркли, Глостершир, Англија
| residence = Беркли, Глостершир
}}
'''Едвард Џенер''' ({{роден на|17|мај|1749}} - {{починал на|26|јануари|1823}}), англиски [[лекар]], пронаоѓач на [[вакцина]]та против [[големи сипаници]]. Дошол до сознание дека луѓето заразени со „кравјите сипаници“ не добиваат големи сипаници ниту за време на епидемијата и по две децении работење, во [[1796]] година ја пронашол вакцината која набрзо ширум светот е прифатена како заштита од смртоносните големи сипаници.
 

Прегледник