Разлика помеѓу преработките на „Книжевност“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 18 бајти ,  пред 3 месеци
нема опис на уредувањето
 
=== Мит ===
Најстари извори на литературата се митовите. Митот е фантастична [[приказна]], создадена во најдалечното [[минато]] во која се раскажува за она што се случило на самиот почеток. Тоа се народни [[приказни]] во кои луѓето во недостаток на научни сознанија создавале фантастични објаснувања. Митовите се всушност приказни за создавањето на земјата, [[Небесниасттрономско телатело|небесните тела]], [[човек]]от, [[животни]]те итн.; тие се прв обид за толкување на стварноста, за природните феномени како менувањето на денот и ноќта, [[Годишни времиња|годишните времиња]], грмотевицата итн.; тие се прв учебник за [[морал]]от и доброто однесување на човекот.
 
Митовите се поделени на:
1. митови за создавање на космосот (редот) - [[космогониски митови]];
2. митови за настанокот на живиот свет;
3. митови за настанокот на небескитеастрономските тела;
4. митови за крајот на светот - [[есхатолошки митови]].
 

Прегледник