Разлика помеѓу преработките на „Брод (пловило)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 82 бајти ,  пред 13 години
р
(+)
(р)
<br>- Во околу 2450 година п.н.е. египќаните започнуваат да прават бродови од дрвени даски и нив ги управувале околу 30 веслачи.
<br>- Измеѓу 500 и 323 година п.н.е. - доба на [[триреми]] (стар хеленски воен брод кој се движи со помош на весли и кој има статуа од бронзен овен на предната страна со чија помош ги уништува непријателските бродови).
Трирема.jpg‎
<br>- 400-1200 година п.н.е. викинските дракари владеат со европските мориња.
Дракар.jpg
<br>- 1000 година викинзите стигнуваат до копното на [[Северна Америка]].
<br>- Во околу 1240 година започнува да се користи средно кормило.
 
<br>- Танкер
Танкер.jpg‎
<br>- Контењерски брод
<br>- Клипер
<br>- 1872 година - Мари Целеста
<br>- 1912 година - [[Титаник]]
Титаник.jpg‎
<br>- 1915 година - Луситања
<br>- 1963 година - Дона Паз
114

уредувања

Прегледник