Разлика помеѓу преработките на „NGC 700“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 8 бајти ,  пред 1 година
с
clean up, replaced: Објектот е од → Телото е од, Објектот е откриен → Телото е откриено , Објектот бил предмет → Телото било предме using AWB
с (→‎Податоци од набљудување: Правописна исправка, replaced: мag → ''m'' (2) using AWB)
с (clean up, replaced: Објектот е од → Телото е од, Објектот е откриен → Телото е откриено , Објектот бил предмет → Телото било предме using AWB)
}}
'''NGC 700''' — [[леќеста галаксија]] во соѕвездието [[Андромеда (соѕвездие)|Андромеда]], која се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот претставува [[Дрееров објект]].
ОбјектотТелото билбило предмет и на други истражувања, па освен како NGC 700 се споменува и како CGCG 522-30.
 
== Откривање ==
ОбјектотТелото е откриеноткриено на [[12 октомври]] [[1855]] година од страна на [[Вилијам Парсонс]], со помош на [[рефлекторски телескоп]], чијашто леќа имала пречник од 72 см.
 
== Податоци ==
 
=== Астрономски податоци ===
ОбјектотТелото е од [[Епоха (астрономија)|епохата]] Ј2000.0. Неговата [[ректасцензија]], односно аголот измерен меѓу [[еклиптика]]та и [[небесен екватор|небесниот екватор]] со теме во [[Пролетна точка|пролетната точка]], изнесува 1 ч 52 м 16,8 с, а неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, + 36° 2' 12".<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref>
 
== Други поделби ==

Прегледник