Разлика помеѓу преработките на „Месје 73“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 8 бајти ,  пред 10 месеци
с
clean up, replaced: Објектот е од → Телото е од, Објектот е откриен → Телото е откриено , Објектот бил предмет → Телото било предме using AWB
с (→‎Податоци од набљудување: Правописна исправка, replaced: мag → ''m'' using AWB)
с (clean up, replaced: Објектот е од → Телото е од, Објектот е откриен → Телото е откриено , Објектот бил предмет → Телото било предме using AWB)
'''NGC 6994''' — четириѕвезден [[астеризам]] во соѕвездието [[Водолија (соѕвездие)|Водолија]], кој се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот претставува [[Дрееров објект]].
 
ОбјектотТелото билбило предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6994 се споменува и како M 73, OCL 89.
 
== Откривање ==
ОбјектотТелото е откриеноткриено на [[4 октомври]] [[1780]] година од страна на [[Пјер Мешен]], со помош на [[рефрактор]], чијашто леќа имала пречник од 3,3 см.
 
== Податоци ==
 
=== Астрономски податоци ===
ОбјектотТелото е од [[Епоха (астрономија)|епохата]] Ј2000.0. Неговата [[ректасцензија]], односно аголот измерен меѓу [[еклиптика]]та и [[небесен екватор|небесниот екватор]] со теме во [[Пролетна точка|пролетната точка]], изнесува 20 ч 58 м 56 с, а неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, -12° 38' 0"".<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref>
 
== Други поделби ==

Прегледник