Разлика помеѓу преработките на „Џонатан Зебина“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 34 бајти ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: допринос → придонес using AWB
с (Правописна исправка, replaced: допринос → придонес using AWB)
| years4 = 2004-2010 | caps4 = 168 | goals4 = 14 | clubs4 = [[ФК Јувентус|Јувентус]]
| years5 = 2010-2011 | caps5 = 61 | goals5 = 12 | clubs5 = [[Бреша Калчо|Бреша]]
| years6 = 2011-2012 | caps6 = 10 | goals6 = 0 | clubs6 = [[Стад Брест 29 |Брест]]
| years7 = 2012- | caps7 = 30 | goals7 = 1 | clubs7 = [[ФК Тулуз|Тулуз]]
| nationalyears1 = 2005 | nationalcaps1 = 1 | nationalgoals1 = 0 | nationalteam1 = [[Фудбалска репрезентација на Франција|Франција]]
}}
 
'''Џонатан Зебина''' (роден на 19 јули 1978 година во [[Париз]]) е [[Франција | француски]] [[фудбалер]] кој моментално игра за екипата на [[ФК Тулуз | Тулуз]]. Тој најчесто игра на позицијата [[Одбрана (фудбал) | десен бек]], а повремено во својата кариера бил користен и на позицијата [[Одбрана (фудбал) | централен дефанзивец]], иако ја започнал кариерата како [[Напад (фудбал) | напаѓач]].
 
== Клубска кариера ==
=== Почетокот во Кан ===
Зебина ја започнал својата кариера во екипата на [[ФК Кан|Кан]] во [[Лига 1 (Франција)|првата лига на Франција]] во 1996. Тој го направил своето професионално деби за клубот против [[ФК Мец|Мец]] во домашен натпревар што завршил 0-0. Во сезоната 1997-98 Кан испаднал во втората лига и Зебина во летото го напуштил клубот и потпишал за [[Италија|италијанскиотиталија]]нскиот [[Серија А| калчолигаш]] [[ФК Калјари Калчо|Калјари]].
 
=== Калјари ===
 
=== Рома ===
Во 2000 година Зебина потпишал за [[ФК Рома | Рома]] со ко-сопственост договор. Во својата прва сезона во клубот Зебина одиграл 22 натпревари и имал голем доприноспридонес во освојувањето на своето прво ''[[Серија А|Скудето]]'' во кариерата. Во првата сезона тој играл на позицијата централен бек во 3-4-1-2 формацијата на [[Фабио Капело]], поради тоа што на десната страна бил поставен бразилецот [[Кафу]]. Во сезоната 2003-04 Кафу си заминал од Рома и Забина станал прв избор на позицијата десен бек. Зебина одиграл 94 натпревари за Рома во сите конкуренции и во 2004 посакал да замине во поголем клуб. Иако бил близу да му се приклучи на [[ФК Милан|Милан]], сепак тој решил да потпише за [[ФК Јувентус|Јувентус]] како би ја продолжил соработката со тренерот Капело (кој некој месец пред тоа заминал во Торино).
 
=== Јувентус ===
 
=== Брест ===
Во летото 2011 година тој се вратил во [[Франција]], во дресот на новакот во лигата [[Стад Брест 29|Брест]], откако одиграл уште една сезона во [[Серија А]] со екипата на [[Бреша Калчо| Бреша]]. Зебина дебитирал на 20 август 2011 во ремито 1-1 со [[ФК Олимпик Лион|Лион]]. Неговото искуство му помага на Брест да остане во лигата завршувајќи на 15. место. По завршувањето на сезоната од клубот објавиле дека Зебина нема да го продолжи договорот кој му истекува на крајот на [[Јуни]].
 
=== Тулуз ===
 
== Репрезентативна кариера ==
И покрај тоа што редовно играл за време на неговиот престој во [[ФК Рома | Рома]] и [[ФК Јувентус|Јувентус]], тој заработил само еден настап за [[Фудбалска репрезентација на Франција| Франција]], на 9 февруари 2005 година, во ремито 1-1 против [[Фудбалска репрезентација на Шведска | Шведска]]. Зебина останал во плановите на [[Жак Сантини]] во текот на целиот негов мандат. Сепак, по заминувањето на Сантини од националниот тим, Зебина никогаш не бил повикан за Франција повторно откако селекторската клупа ја предводел [[Рајмонд Доменех]].
 
== Титули ==
*[http://www.soccerway.com/players/jonathan-zebina/17685/ Џонатан Зебина] на soccerway
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Зебина}}
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Зебина}}
[[Категорија:Фудбалери во Серија А]]
[[Категорија:Фудбалери на Каљари Калчо]]

Прегледник