Разлика помеѓу преработките на „Прва фудбалска лига на Хрватска“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
{{Инфокутија спортскафудбалска лига
| наслов = Прва ХНЛ
| момсезоналого = 2019/20HT Prva Liga.png
| лого пиксели = PrvaLigaLogo.png150п
| пиксели останати_земји = 300п
| титл конфед = [[УЕФА]]
| спортнивоа = Фудбал1
| тимови клубови = 10
| основана = 1992
| слава =
| ниво = 1
| инаугурација =
| тимови = 10
| држава = {{знамеикона|ХРВ}} [[Хрватска]]
| шампион = {{Fb team Dinamo zagreb}}
| најмногу_титули = {{Fb team Dinamo zagreb}} (20)
| укината =
| сајт = http://www.prva-hnl.hr
| испаѓање = [[Втора Хрватска фудбалска лига|Втора ХНЛ]]
| домашен_куп = [[КупФудбалски куп на Хрватска (Фудбал)|Куп на Хрватска]]
| синглшампиони = {{Fb team =Dinamo Zagreb}} (20-та титула)
| комесарнај_титули = {{Fb team =Dinamo Zagreb}} (20)
| ТВсезона = [[Прва ХНЛ = Аренаспорт2018-2019|2018–19]]
| поврзанитв = [[Arena Sport]]
| основачвебсајт = [http://www.prva-hnl.hr prvahnl.hr]
| ниво трофеј = 1
| моментална = [[Прва ХНЛ 2018-2019]]
}}
 
==Победници==
;Клуч
{| class="wikitable" sortable"
|-
|style="background-color:#FFFACD"|{{0}}†{{0}}
|Шампионот во Лигата исто така е победник во [[КупФудбалски куп на Хрватска (фудбал)|купотКупот на Хрватска]], остварува т.н. [[Дабл (фудбал)|двојна титула]].
|}
 
{| class="wikitable sortable" style="textfont-alignsize: left90%;" width=60%
|-
!rowspan=2 width=70|Сезона
|[[ФК Хајдук Сплит | Хајдук Сплит]] <small>(1)</small>
|[[ФК Загреб]]
|[[ФК ОсијекОсиек|ОсијекОсиек]]
|{{flagicon|CRO}} [[Адриан Кознику]] <small>(Хајдук)</small>
|<center>12
|bgcolor="FFFACD"|[[ФК Хајдук Сплит | Хајдук Сплит]] <small>(3)</small> †
|[[ФК Динамо Загреб | Кроација Загреб]]
|[[ФК ОсијекОсиек|ОсијекОсиек]]
|{{flagicon|CRO}} [[Роберт Шпехар]] <small>(Осијек)</small>
|<center>23
|bgcolor="FFFACD"|[[ФК Динамо Загреб | Кроација Загреб]] <small>(4)</small> †
|[[ФК Хајдук Сплит | Хајдук Сплит]]
|[[ФК ОсијекОсиек|ОсијекОсиек]]
|{{flagicon|CRO}} [[Мате Батурина]] <small>(ФК Загреб)</small>
|<center>18
|[[ФК Динамо Загреб | Динамо Загреб]] <small>(6)</small>
|[[ФК Хајдук Сплит|Хајдук Сплит]]
|[[ФК ОсијекОсиек|ОсијекОсиек]]
|{{flagicon|CRO}} [[Томо Шокота]] <small>(Динамо Загреб)</small>
|<center>21
|[[ФК Хајдук Сплит|Хајдук Сплит]] <small>(4)</small>
|[[ФК Динамо Загреб | Динамо Загреб]]
|[[ФК ОсијекОсиек|ОсијекОсиек]]
|{{flagicon|CRO}} [[Томо Шокота]] <small>(Динамо Загреб)</small>
|<center>20
|align=center|2003–04
|[[ФК Хајдук Сплит|Хајдук Сплит]] <small>(5)</small>
|[[ФК Динамо Загреб | Динамо Загреб]]
|[[ФК Риека|Риека]]
|{{flagicon|CRO}} [[Роберт Шпехар]] <small>(Осијек)</small>
|-
|align=center|2005–06
|[[ФК Динамо Загреб | Динамо Загреб]] <small>(8)</small>
|[[ФК Риека|Риека]]
|[[ФК Вараждин|Вартекс]]
|bgcolor="FFFACD"|[[ФК Динамо Загреб|Динамо Загреб]] <small>(10)</small> †
|[[ФК Славен Белупо|Славен Белупо]]
|[[ФК ОсијекОсиек|ОсиjekОсиек]]
|{{flagicon|БИХ}} [[Желимир Теркеш]] <small>(Задар)</small>
|<center>21
|align=center|2012–13
|bgcolor="FFFACD"|[[ФК Динамо Загреб|Динамо Загреб]] <small>(15)</small> †
|[[ФК Локомотива Загреб|Локомотива Загреб]]
|[[ФК Риека|Риека]]
||{{flagicon|CRO}} [[Леон Бенко]] <small>(Риека)</small>
|-
|-
|align=leftcenter|[[Прва фудбалска лига на Хрватска 2015–2016|2015–16]]
|[[ГНК Динамо Загреб|Динамо Загреб]] {{small|(18)}} †
|[[ХК Риека|Риека]]
|style="text-align:center"|25
|-
|align=leftcenter|[[Прва фудбалска лига на Хрватска 2016–2017|2016–17]]
|[[ХНК Риека|Риека]] {{small|(1)}} †
|[[ГНК Динамо Загреб|Динамо Загреб]]
|style="text-align:center"|18
|-
|align=leftcenter|[[Прва фудбалска лига на Хрватска 2017–2018|2017–18]]
|[[ГНК Динамо Загреб|Динамо Загреб]] {{small|(19)}} †
|[[ХНК Риека|Риека]]
|style="text-align:center"|17
|-
|align=leftcenter|[[Прва фудбалска лига на Хрватска 2018–2019|2018–19]]
|[[ГНК Динамо Загреб|Динамо Загреб]] {{small|(20)}}
|[[ХНК Риека|Риека]]

Прегледник