Разлика помеѓу преработките на „Северна Ирска“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 10 месеци
с
→‎Северна Ирска во склоп на Обединетото кралство: Правописна исправка, replaced: Атлантскиот океан → Атлантскиот Океан using AWB
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> using AWB)
с (→‎Северна Ирска во склоп на Обединетото кралство: Правописна исправка, replaced: Атлантскиот океан → Атлантскиот Океан using AWB)
== Северна Ирска во склоп на Обединетото кралство ==
 
Северна Ирска го формира Обединетото Кралство заедно со [[Англија]], [[Велс]] и [[Шкотска]]. Таа е единствена од четирите земји од Обединетото Кралство што не се наоѓа на островот Велика Британија туку на [[островот Ирска]]. Северна ирска има свои закони, пари и внатрешна организација. Но кога се работи за меѓународни збиднуванја е суверена земја само Велика Британија. Во Северна Ирска се зборува [[англиски]] и [[ирски]]. Главен и најголен град на Северна Ирска е [[Белфаст]]. Во Белфаст живеат околу 280.000 жители. Единствениот меѓународен аеродром од Северна Ирска се наоѓа кај главниот град Белфаст. Тој е еден од 11-те меѓународни аеродроми во Обединетото Кралство. Северна Ирска се наоѓа на [[Атлантскиот океанОкеан]] и на три мориња. Таа се граничи со [[Република Ирска]]. Број на населението во Северна Ирска изнесува 1,7 милиони жители. Густината на населението изнесува 120 жители на километар квадратен. Северна Ирска има атланска клима, на запад паѓа околу 2030&nbsp;mm дожд, на југ и на југоисточниот дел паѓа околу 760–1010&nbsp;mm годишно. Пролетта е најсува, а летото и зимата се најводени периоди во годината. Во зима скоро никогаш не врне снег. Просечната температура од април до септември изнесува околу 18 степени.
 
== Административна поелба ==

Прегледник