Разлика помеѓу преработките на „Калниште“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 1 бајт ,  пред 10 месеци
с
→‎Родови: Правописна исправка, replaced: 1970тите → 1970-тите using AWB
с (→‎Родови: Јазична исправка, replaced: 18ти век → 18 век (3) using AWB)
с (→‎Родови: Правописна исправка, replaced: 1970тите → 1970-тите using AWB)
Калниште е македонско село.
 
Според истражувањата од 1970тите1970-тите, родови во селото се:
 
* '''Староседелци:''' ''Латинци или Николовци и Пешовци (6 к.)'', ''Тасевци (4 к.), Демевци (4 к.), Бунгурци-Зајци (3 к.), Чавки (2 к.), Миленковци (13 к.), Златановци и Богатиновци (13 к.) Герсовци-Арсовци (9 к.), Минчовци (3 к.), Милосовци (2 к.) и Лазаровци (2 к.)''

Прегледник