Дворишка Река: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 1.051 бајт ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Ознака: Изворно уредување 2017
{{Инфокутија за рекаРека
| name = Дворишка Река
| name_other = <small>Циронска Река</small><br /><small>Преведена</small>
| etymology =
| image = Викиекспедиција Малешевија (129).jpg
| image_caption = Поглед на Дворишка Река покрај патот кој води до селото [[Двориште (Беровско)|Двориште]]
| image_size = 250п
| source1_location = [[Огражден]]
| image_caption = Поглед на Дворишка Река покрај патот кој води до селото [[Двориште (Беровско)|Двориште]]
| mouth_location = [[Лебница (река)|Лебница]]
| map =
| progression = [[Лебница (река)|Лебница]] → [[Струма]] → [[Егејско Море]]
| basin_countriesmap_size = {{МКД}}
| map_caption =
| watershed = 95 км<sup>2</sup><ref name="Реки во Македонија" />
| pushpin_map =
| pushpin_map_caption=
<!---------------------- СЛИВ -->
| source1_location = [[Огражден]]
| source1_coordinates=
| source1_elevation =
| mouth_location = [[Лебница (река)|Лебница]]
| mouth_coordinates = {{coord|41|34|7|N|22|57|59|E|display=inline,title|type:landmark_region:MK}}
| mouth_elevation =
| altitude_difference=
| progression = [[Лебница (река)|Лебница]] → [[Струма]] → [[Егејско Море]]
| river_system =
| watershedbasin_size = 95 км<sup>2</sup><ref name="Реки во Македонија" />
| basin_landmarks =
| basin_population =
<!---------------------- ФИЗИЧКИ ОСОБЕНОСТИ -->
| length =
| width_min =
| width_avg =
| width_max =
| depth_min =
| depth_avg =
| depth_max =
| discharge1_location=
| discharge1_min =
| discharge1_avg =
| discharge1_max =
<!---------------------- ПРИНАДЛЕЖНОСТИ -->
| tributaries_left =
| tributaries_right =
| waterbodies =
| waterfalls =
| bridges =
| ports =
| custom_label =
| custom_data =
| extra =
}}
 

Прегледник