Википедија:Бидете храбри во ажурирањето на страниците: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Категории и предлошки: Јазична исправка, replaced: серверите → опслужувачите using AWB
сНема опис на уредувањето
с (→‎Категории и предлошки: Јазична исправка, replaced: серверите → опслужувачите using AWB)
=== Категории и предлошки ===
 
Иако воопштено гледано добро е да се биде храбар во уредувањето на '''статии''', храброста во ажурирањата на '''категории и предлошки''' често е ''лоша'' работа. Причината за ова е фактот што промените на категориите, а уште повеќе на предлошките, влијаат врз голем број страници. Во случај на предлошките, менувањето на кодот на предлошка кој се користи на многу места може да создаде проблеми на серверитеопслужувачите на Википедија (ова е причината зошто најкористените предлошки се секогаш заштитени од уредувања). Обично вреди да се предложат промените на предлошки и категории според горенаведеното, на страници за разговор или на релевантни ВикиПроекти, пред да менувате било што.
 
=== Враќање ===

Прегледник