Разлика помеѓу преработките на „Трејси Чепмен“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 1 бајт ,  пред 3 месеци
с
→‎Биографија: Правописна исправка, replaced: 90тите → 90-тите using AWB
с (правописна исправка, replaced: Пеач → пејач (3) using AWB)
с (→‎Биографија: Правописна исправка, replaced: 90тите → 90-тите using AWB)
Чепмен често настапува на добротвори пргоди против [[СИДА]] како amfAR(Американска Фондација за СИДА истражување) и AIDS/LifeCycle.
 
Иако Чепмен никогаш јавно не расправала за нејзината сексуална определба, Писателката наградена со [[Пулицер]], Алис Вокер расправа за нејзината љубовна врска со Чепмен во интервју за [[Гадриан]] на [[15 Декември]] [[2006]]. Таа разјаснува зошто не ја обелодениле нивната врска тоа време (средината на ’[[90тите90-тите]]), и вели „Врската беше слатка и прекрасна и јас комплетно уживав во неа и бев сосем вљубена, но тоа беше само наша работа и на никој друг“.
 
== Кариера ==

Прегледник