Кара Давуд-паша: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Османлиско царство → Османлиско Царство using AWB
с (Јазична исправка, replaced: Отоманската Империја → Отоманското Царство, Отоманската империја → Отоманското Царство using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Османлиско царство → Османлиско Царство using AWB)
'''Кара Давуд-паша''' — [[Голем везир]] во [[Османлиско царствоЦарство|Османлиското царство]] во кус период во 1622 година.<ref name = turkbook>İsmail Hâmi Danişmend, Osmanlı Devlet Erkânı, Türkiye Yayınevi, İstanbul, 1971 (Turkish)</ref> Тој бил роден во [[Босна|Босанскиот пашалук]].
 
== Наводи ==

Прегледник