Разлика помеѓу преработките на „Галилеја“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Историја: Јазична исправка, replaced: Османлиско царство → Османлиско Царство using AWB
с (→‎Географија: Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> using AWB)
с (→‎Историја: Јазична исправка, replaced: Османлиско царство → Османлиско Царство using AWB)
Во минатото [[евреи]]те ја нарекувале Галилеја ''Галил''. За време на [[Римско Царство|Римското Царство]] регионот бил поделен на Јудеја, Самарија и Галилеја, која го опфаќала целиот северен дел на земјата, и бил најголем од тие три региони. [[Ирод Антип]], син на Ирод Велики, владеел со Галилеја како тетрарх во времето на [[Исус Христос]]. Галилеја била татковина на Исус во поголемиот дел од неговиот живот.
 
Во [[638]]. година [[Арапи|арапскиот]] калифат ја превзел контролата над регионот и ја припоил кон Урдун (Јордан). Во текот на [[Крстоносни војни|Крстоносните војни]] Галилеја станува кнежевство Галилеја. Во поголемиот дел од [[Среден век|Средниот век]] регионот бил под јурисдикција на [[Османлиско царствоЦарство|Османлиското царство]], а после тоа под Британски мандат. Ја населиле Арапите и Друзите. Во [[1948]]. година Галилеја му припаднала на Израел.
 
== Модерна Галилеја ==

Прегледник