Википедија:Што е статија?: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: шаблони → предлошки using AWB
с (Bot: Migrating 41 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q3891539 (translate me))
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: шаблони → предлошки using AWB)
 
* за статистички цели, извесни претерано кратки страници не се бројат како статии.
 
Програмот кој раководи со [[Специјални:Статистики]] автоматски ја дава следнава дефиниција за статија: '''секоја страница во именскиот простор за статии која не е [[Википедија:Пренасочување|пренасочување]] и содржи барем една викиврска'''. ''Статистичкиот програм моментално нема начин да утврди кои страници се пренасочувања, но затоа не ги смета ни [[Википедија:Што е никулец?|никулците]] (но, во секој случај, постојат доста статии што се обележани како никулци, за всушност се опширни) или пак списоци со никулци (шаблонипредлошки со списоци чии страници немаат содржина или имаат сосем малку)''.
 
Погледајте ја страницата [[Википедија:Конвенции за именување]] за да дознаете како да именувате статии. На [[Специјални:ЗаштитениСтраници]] се наведени страниците што се заштитени, т.е. што можат да ги уредуваат само регистрирани корисници или [[Википедија:Администратори|администратори]].

Прегледник