Кара Давуд-паша: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 3 бајти ,  пред 2 години
с
Јазична исправка, replaced: Отоманската Империја → Отоманското Царство, Отоманската империја → Отоманското Царство using AWB
с (Јазична исправка, replaced: Отоманската Империја → Отоманското Царство, Отоманската империја → Отоманското Царство using AWB)
'''Кара Давуд-паша''' — [[Голем везир]] во [[Османлиско царство|Османлиското царство]] во кус период во 1622 година.<ref name = turkbook>İsmail Hâmi Danişmend, Osmanlı Devlet Erkânı, Türkiye Yayınevi, İstanbul, 1971 (Turkish)</ref> Тој бил роден во [[Босна|Босанскиот пашалук]].
 
== Наводи ==
{{s-off}}
{{succession box |
title=[[Список на големи везири на ОтоманскатаОтоманското империјаЦарство|Голем везир]] |
before= [[Дилавер-паша]] |
after= [[Мере Хусеин-паша]] |
{{s-end}}
 
{{Големи везири на ОтоманскатаОтоманското ИмперијаЦарство}}
 
[[Категорија:Големи везири на Отоманското Царство од 17 век]]

Прегледник