Разлика помеѓу преработките на „Плаошник“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 19 бајти ,  пред 7 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: локалитет → наоѓалиште using AWB
с (→‎Претклиментов период: Јазична исправка, replaced: археолошките локалитети → археолошките наоѓалишта using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: локалитет → наоѓалиште using AWB)
'''Плаошник''' или „Плаош“ — месност на јужната страна од ридот на кој се наоѓа стариод град [[Охрид]], на околу 250 м јужно од централниот дел од [[Самуиловата тврдина]].
 
Плаошник е познат како религиозен локалитетсветилиште уште од почетоците на [[христијанство]]то, а веројатно и пред тоа. Пронајдени се неколку големи [[Ранохристијанска уметност во Македонија|ранохристијански базилики]], како и остатоците од [[црква]]та [[Свети Пантелејмон]] која ја изградил и во која работел [[Свети Климент Охридски]].
 
На [[11 август]] [[2002]] година свечено бил осветен новоизградениот храм [[Светите Климент и Пантелејмон]], кој всушност претставува реплика на Светиклиментовата црква, изградена на истите темели. Црквата била урната во периодот на [[Отоманско Царство|Отоманското владеење]] и на нејзината основа била изградена [[џамија]]. По реставрацијата во 2002, по 530 години, овде повторно се пренесени моштите на Cв. Климент Охридски кои во меѓувреме биле сместени во црквата [[Света Богородица Перивлепта]] во Охрид.

Прегледник