Глава: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 2 години
с
Замена со тековна предлошка, replaced: цитирана мрежна страница → наведена мрежна страница (2) using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 107 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q23640 (translate me))
с (Замена со тековна предлошка, replaced: цитирана мрежна страница → наведена мрежна страница (2) using AWB)
 
{{другизначења}}
[[Податотека:Cottontail Hungary analog photo 1983 slide scan.jpg|мини|250п|Глава на [[зајак]].]]
Во [[анатомија]]та, '''глава''' е горниот или предниот дел од телото на животното кое го содржи [[мозок]]от, главните сетилни органи ([[очи]]те, [[уши]]те, [[нос]]от) и [[уста]]та.<ref>{{цитирананаведена мрежна страница|url=http://mw2.merriam-webster.com/dictionary/head|title= Head (глава) - дефиниција|publisher=Merriam-Webster|language=англиски|accessdate=2012-05-15}}</ref> Во [[еволуција|биолошката еволуција]] на [[животно|животните]], главата еволуирала во процес кој се нарекува ''цефализација''.<ref>{{цитирананаведена мрежна страница|url=http://evolution.berkeley.edu/evolibrary/article/evo_54|title=Trends in evolution|work=Understanding Evolution|publisher=University of California Museum of Paleontology |language=англиски|accessdate=2012-05-15}}</ref> Цефализацијата опфаќа концентрирање на [[неврон]]и во мозок на едниот крај на животното и на сетилните органи во развој на истиот крај. [[Членконоги]]те и [[хордати]]те имаат достигнато висок степен на цефализација.
 
==Човечка глава==
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
{{Анатомија-никулец}}

Прегледник