Илко Стефановски: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎Животопис: Замена со тековна предлошка, replaced: цитирана мрежна страница → наведена мрежна страница using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирано списание → наведено списание using AWB)
с (→‎Животопис: Замена со тековна предлошка, replaced: цитирана мрежна страница → наведена мрежна страница using AWB)
==Животопис==
 
Стефановски е роден во [[Битола]] во [[1952]] година. Во родниот град го завршил основното и средното образование. [[ФДУ|Факултетот за драмски уметности]], отсек глумеци во класата на проф. [[Илија Џувалековски]] го завршил во [[1976]] година во [[Скопје]]. По дипломирањето се вратил во Битола каде ја започнал својата глумецска кариера. Уште од почетокот на кариерата се вброил меѓу најзабележителните глумечки појави не само во својот матичен колектив, туку и во поширокиот театарски простор. Неговите маестрално остварени ролји во претставите: „Свадбата на Мара“, „Пиреј“, „Лет во место“, „Време за пеење “, „Бегалка“, „Југословенска антитеза“, „Патенталије и Тантелина“, „Вечерва Фалстаф“, „Хамлет“, „Сонот на летната ноќ“, „Чекајќи го Годо“, „Пеш“, „Натемаго на филозофскиот факултет“ и многу други, му донеле безброј награди, скоро на сите фестивали каде што гостувал Народниот театар од Битола. Како глумец блеснал со своите настапи во радио и телевизиски драми, драмски серии, уметнички програми и сл. Во 2003 година, Стефановски ја вршел и функцијата на Селектор на Драмската програма на најреномираната летна уметничка манифестација во Македонија - „[[Охридско лето]]“, учествувајќи и во проекти надвор од неговата матична сцена. Починал ненадејно на [[6 декември]] [[2011]] година во [[Битола]].<ref>{{цитирананаведена мрежна страница|url=http://daily.mk/cluster3/b03234cb3fc0a09b4ec00b7f463d8339/1033494/pochina-akterot-ilko-stefanovski|title= Почина глумецот Илко Стефановски, на јавноста познат како бате Боле|date=Вторник, 06 Декември 2011 13:16|publisher=Daily.mk|language=македонски|accessdate=2011-12-06}}</ref>
 
===Награди и признанија===

Прегледник