Разлика помеѓу преработките на „Тетрархија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Апенинскиот полуостров → Апенинскиот Полуостров using AWB
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: римскиот император → римскиот цар using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Апенинскиот полуостров → Апенинскиот Полуостров using AWB)
Престолнина на Диоклецијан била [[Никомедеја]] (денешен [[Измир]]) во [[Мала Азија]]. Ова била главната база од која Царството се бранело од напади кој доаѓале ''од надвор'' (преку Балканот и на исток од [[Сасанидско царство|Сасанидското царство]]).
 
Престолнина на [[Максимијан]] бил Медоланум (денешно [[Милано]]), а не [[Рим]]. Негов главен домен на влијание бил Апенинскиот полуостровПолуостров и Африка. Надворешните граници на Цасрството кои се бранеле од овој дел не биле толку големи.
 
Престолнина на источниот цезар [[Галериј]] бил градот [[Сирмиум]] (денешна [[Сремска Митровица]] во Војводина, Србија),

Прегледник