Разлика помеѓу преработките на „Плаошник“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 7 месеци
с
→‎Претклиментов период: Јазична исправка, replaced: археолошките локалитети → археолошките наоѓалишта using AWB
с (→‎Црква Светите Климент и Пантелејмон: Јазична исправка, replaced: локалитетот → наоѓалиштето using AWB)
с (→‎Претклиментов период: Јазична исправка, replaced: археолошките локалитети → археолошките наоѓалишта using AWB)
[[Податотека:Plaošnik 04.jpg|мини|десно|Древни столбови на Плаошник]]
[[Податотека:Дедал од Плаошник.jpg|thumb|150px|right|Фигурината „Дедал од Плаошник“]]
Во 2008 година откриен е гроб на покојничка од висок општествен ранг од железното време. Се проценува дека откритието датира од преминот на осмиот во VI век пред нашата ера и станува збор за оставнина на [[Енгелани]]те, кои во тоа време ја населувале западна Македонија. Гробницата се разликува од сличните откритија пронајдени на археолошките локалитетинаоѓалишта во источниот дел на Македонија по бројноста на зачуваните артефакти. Телото на покојничката било закопано со бронзена лентеста дијадема поставена на главата на починатата, потоа бронзен појас со трилисни украсни додатоци, масивни бронзени белегзии и други украси.<ref>[http://www.kirilica.com.mk/vest.asp?id=13061 Кирилица: На Плаошник откриена покојничка од железно време]</ref>
 
Во 2007. година, бронзената фигура висока 20 см на човек со крила, наречена „Дедал“ е пронајдена под мозаичната површина. Била откопана од црвена земја која содржи најмалку хемикалии и придонела фигурата да биде сочувана. Била обвиткана со голем слој на патина, па во прв момент не се знаело за каков предмет се работи. Откако ја исчистиле, археолозите сфатиле дека ова е единствено откритие, слична фигура досега не е пронајдена никаде на Балканот, а и пошироко.<ref>[http://forums.vmacedonia.com/f27/figura-stara-preku-2-300-g-otkriena-na-plaoshnik-2318/ Виртуелна Македонија: Фигура стара преку 2.300 г. откриена на Плаошник]</ref>

Прегледник