Разлика помеѓу преработките на „Долни Стубол“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 12 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Родови: Јазична исправка, replaced: 18ти век → 18 век (3) using AWB
с (Спуштање на предлошка за никулец од најгоре using AWB)
с (→‎Родови: Јазична исправка, replaced: 18ти век → 18 век (3) using AWB)
 
* '''Староседелци:''' ''Бачковци (10 к.), Субашинци (12 к.), Враѓелци (3 к.), Циклевци (8 к.), Качарци (3 к.), Вршанци (6 к.), Малнковци (2 к.) и Умарци (8 к.)''
* Доселеници: ''Рашевци (5 к.)'' доселени се во 18ти18 век од селото [[Орашац]] кај [[Куманово]]; ''Клинчарци (6 к.)'' доселени се во 18ти18 век од некогашното село [[Чашица]]; ''Наџаковци (5 к.)'' доселени се во 18ти18 век од селото [[Куково]]; ''Кундинчани (3 к.) и Николовци (3 к.)'' доселени се од селото [[Кундино]]; ''Петреви (5 к.) и Голубови (3 к.)'' доселени се, но не знаат од каде.<ref>{{Наведена книга|title=Злетовска област. Географско-историски осврт|last=Апостолов, Александар, Кондев, Тодор и Апостол Керамидчиев|first=|publisher=|year=1974|isbn=|location=Скопje|pages=}}</ref>
 
== Општествени установи ==

Прегледник