Разлика помеѓу преработките на „Муслимански свет“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 24 бајти ,  пред 7 месеци
с
Правописна исправка, replaced: 3-ти век → 3 век, 6-ти век → 6 век, 9-ти век → 9 век, 6-тиот век → 6 век using AWB
с (→‎Литература: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: 3-ти век → 3 век, 6-ти век → 6 век, 9-ти век → 9 век, 6-тиот век → 6 век using AWB)
== Класична култура ==
 
Исламската Златна доба, исто така, понекогаш позната како Исламската ренесанса, традиционално датира од 7 до 13-ти век, CE, но е продолжен до 15-ти и 16-ти век од страна на поновите стипендии. Терминот "исламската уметност и архитектура" означува работи на уметност и архитектура произведени од 7 век од страна на луѓето кои живееле на територијата што била населена од културно Исламското население.
 
== Аниконизам и Арабеска ==
 
Во технологијата, муслиманскиот свет донесе правење на хартија од Кина. Познавањето на барутот исто така беше пренесена од Кина преку исламските земји, каде што на формулите за чист калиум нитрат и експлозивен барутен ефект беа првите развиени. Достигнувањата беа направени во наводнување и земјоделство, со користење на нова технологија како што се ветерници. Посеви како бадеми и агруми биле донесени во Европа преку ел-Андалус и шеќер одгледување постепено се усвои од страна на Европјаните.
Арапски трговци ја доминираа трговијата во Индискиот Океан до доаѓањето на Португалија во 16-тиот век. Теснина беше важен центар за трговија. Исто така, густа мрежа на трговски патишта во Медитеранот, по кој муслиманските земји тргуваа со едни со други и со европски сили, како што се Венеција, Џенова и Каталонија. Свилениот патен премин во Средна Азија помина низ Муслиманските држави меѓу Кина и Европа. Муслиманските инженери во исламскиот свет, направи голем број на иновативна индустриска употреба на хидроенергијата, и почетокот на индустриска употреба на енергијата на брановите, силата на ветерот, пареа моќ, фосилни горива како што се нафтата, и на почетокот голема фабрика комплекси (tiraz на арапски). Индустриските употреби на воденици во исламскиот свет датираат од 7 век, додека хоризонталните тркала и вертикалната тркални воденици биле во широка употреба од најмалку 9-ти век.
Голем број на индустриските комбинати биле вработени во исламскиот свет, вклучувајќи ги и почетокот на полнење мелници, мелници за жито, лушпач, пилани, брод мелници, печат мелници, челичарници, шеќер мелници, плима мелници и ветерници. До 11-ти век, секоја област во текот на исламскиот свет ги имале овие индустриски комбинати во работењето, од Ел-Андалус и Северна Африка до Блискиот Исток и Средна Азија.
Муслиманските инженери исто така го измислиле нестабилни шахти и водни турбини, вработени брзини во мелници и вода за подигање на машини и пионер во користењето на браните како извор на водна моќ, што се користи за да се обезбеди дополнителна енергија за воденици и вода за подигање на машини.

Прегледник