Разлика помеѓу преработките на „Свети Наум Охридски Чудотворец“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Животопис: Замена со тековно име, replaced: Дебарца → Дебрца using AWB
с (→‎Надворешни врски: Замена со тековно име на предлошката, replaced: МакЛит → Македонска книжевност using AWB)
с (→‎Животопис: Замена со тековно име, replaced: Дебарца → Дебрца using AWB)
Св. Наум потекнувал од богати и побожни родители, а поради љубовта кон [[христијанство]]то, тој се откажал од наследството и се замонашил. Тој бил најмладиот ученик на [[Св. Кирил и Методиј|светите Кирил и Методиј]]. Со нив, тој учествувал во [[Моравска мисија|Моравската мисија]], а го ширел [[христијанство]]то и во [[Панонија]], [[Девол]], [[Илирик]] и други краишта. По завршувањето на Моравската мисија, тој заминал во [[Прво бугарско царство|Првото бугарско царство]], каде го поминал остатокот од својот живот. Првично тој живеел во престолнината [[Велики Преслав]], каде се приклучил во работата на [[Преславската книжевна школа]]. Подоцна Наум заминал во [[Охрид]], каде му се приклучил на св. Климент во работата на [[Охридската книжевна школа]].<ref name="XIX 2015">Блаже Миневски, „Чудата и благодатите на свети Наум биле побројни од ѕвездите на небото“, ''Дневник'', година XIX, број 5806, петок, 3 јули 2015, стр. 24.</ref>
 
Св. Наум бил еден од основачите на [[Преславска книжевна школа|Преславската книжевна школа]], каде работел како учител од [[886]] до [[893]] година. Како еден од најдаровитите ученици на браќата [[Св. Кирил и Методиј|Кирил и Методиј]], во [[893]] година, кога [[Свети Климент Охридски|Климент]] бил назначен од бугарскиот цар [[Борис I]] за [[Словени|словенски]] [[епископ]] во [[ДебарцаДебрца|Дрембица]] и [[Белград (Албанија)|Велика]], на неговото учителско место во [[Кутмичевица]] бил назначен св. Наум Охридски, кој раководел со Охридската школа во текот на седум години, а во [[900]] година се повлекол во [[манастир]]от посветен на [[Архангел Михаил|свети Архангел Михаил]]. Во манастирот, св. Наум собрал големо [[монах|монашко]] братство.<ref name="XIX 2015"/>
 
Познато е дека се занимавал со [[Литература|литературна дејност]], но неговите текстови сè уште не се идентификувани. Од двете кратки житија, напишани на [[црковнословенски јазик]], се гледа дека бил голем учител, просветител, кој се разбира во [[Народна медицина|народната медицина]] и толерантно ги водел црковните работи. На св. Наум Охридски му се припишуваат делата:

Прегледник