Сент Крој: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Јазична исправка, replaced:  km →  км using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced:  km →  км using AWB)
{{Coord|17|45|N|64|45|W|display=title}}
[[File:USA Virgin Islands location map.svg|thumb|220px|Островот Сент Крој се наоѓа на југот]]
'''Сент Крој''' ({{lang-en|Saint Croix}}, IPA: /seɪnt krɔɪ/, [[шпански јазик|шп]]. Santa Cruz) е [[Кариби|карипски]] [[остров]], дел од [[Американски Девствени Острови]] и се наоѓа јужно од [[остров]]от [[Сент Томас]]. Ова е најголем [[остров]] во [[архипелаг]]от, широк 11 и долг 45&nbsp;kmкм, со 207 км<sup>2</sup> и око 60.000 жители. [[Главен град]] е [[Кристијанстед]], додека гратчето [[Фредрикстед]] е главно [[трговија|трговско]] [[пристаниште]].
 
{{Американски Девствени Острови-никулец}}

Прегледник