Разлика помеѓу преработките на „Истарска жупанија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 12 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> using AWB
с (MacedonianBoy ја премести страницата Истарска Жупанија на Истарска жупанија презапишувајќи врз пренасочување)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> using AWB)
}}
 
'''Истарската жупанија''' е најзападната хрватска жупанија која го вклучува и најголемиот дел од [[Истра|Истарскиот полуостров]] (2,820 од 3,160 km²км<sup>2</sup>). Административно средиште е [[Пазин]].
 
==Население==

Прегледник