Веспрем (округ): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 37 бајти ,  пред 2 години
с
Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> (3) using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> (3) using AWB)
|'''Административен центар''' || [[Веспрем]]
|-
|'''[[Површина]]''' || 4.612,59 km²км<sup>2</sup>
|-
|'''Население'''
|-
|'''Густина на населението'''
| 78,4 /km²км<sup>2</sup>
|-
|'''Број на населени места'''
== Географија ==
 
Веспрем преставува округ во западна Унгарија. Во неговите природни граници тој ги зафаќа Бакони ридовите и северниот брег на езерото [[Балатон]]. Неговите граници ги дели со унгарските окрузи: [[Ваш]], [[Ѓер-Мошон-Шопрон]], [[Комаром-Естергом]], [[Фејер]], [[Шомоѓ]] и [[Зала]]. Главен административен центар на округот е градот со исто име - [[Веспрем]]. Реката Маркла тече низ дел од неговата западна граница. Неговата површина изнесува 4613 km²км<sup>2</sup>.
 
== Историја ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Окрузи во Унгарија]]

Прегледник