Венсенска Шума: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 9 бајти ,  пред 2 години
с
Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> using AWB
(транскрипција)
с (Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> using AWB)
Оваа шума е дел од [[XII округ]] во [[Париз]].
 
Подрачјето зафаќа површина од 9,947 km²км<sup>2</sup> (или 2,458 [[акр]]и), што е речиси трипати пошироко од [[Централ Парк]] во [[Њујорк]], и четири пати пошироко од [[Хајд Парк, Лондон|Хајд Парк]] во [[Лондон]].
 
== Историја ==
[[Податотека:Vincennes chemise and keep.jpg|thumb|left|250px|Високата кула на Венсенскиот замок]]
 
На северниот крај на Венсенската Шума се наоѓа [[Венсенски замок|Венсенскиот замок]], кој бил омиленото второ живеалиште на многу француски кралеви во 14-от век.
 
Шумата се користи денес и за спортски активности. Во источниот дел се наоѓаат Венсенскиот хиподром и велодром, а воедно и Францускиот институт за спорт и физичко образование.
 
Во западниот дел се наоѓа зоолошка градина.
 
=== Езера ===

Прегледник