Географија на Босна и Херцеговина: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> (2) using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Отповикани уредувањата на 95.156.54.222 (разговор), враќајќи на последната преработка на P.Nedelkovski)
Ознака: Отповикување
с (Јазична исправка, replaced: km² → км<sup>2</sup> (2) using AWB)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[File:Bosnia and Herzegovina topographic map-mk.svg|240px|thumb|right|Топографска карта на Босна и Хервеговина.]]
[[Податотека:Bk-map.png|thumb|240px|Географски координати : {{coord|44|N|18|E|display=inline,title}} ]]
 
== Местоположба ==
 
== Граници ==
Вкупната површина на земјата изнесува 51 129 [[квадратен километар|km²км<sup>2</sup>]]. Таа граничи со [[Хрватска]] на север, северозапад и југ со вкупна должина на границата од 932 [[km]], потоа со [[Србија]] на исток со вкупна должина на границата од 312 &nbsp;km и со [[Црна Гора]] на југоисток со вкупна должина на границата од 20 &nbsp;km.
 
Босна и Херцеговина излегува на [[Јадранско Море|Јадранското Море]]. Самата држава се состои од две географски и историски целини: [[Босна]] која се наоѓа на север со околу 42 000 km²км<sup>2</sup>, и [[Херцеговина]] на југ. Државата е мала планинска земја. Главен град на земјата е [[Сараево]] со околу 500 000 жители. Од поголемите градови се издвојуваат: [[Бања Лука]], [[Тузла]], [[Мостар]], [[Бихаќ]], и други.
== Население ==

Прегледник