Разлика помеѓу преработките на „Теорија на книжевноста“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: кој што → којшто using AWB
с
с (Правописна исправка, replaced: кој што → којшто using AWB)
*Нов историзам – ги истражува делата преку нивниот историски контекст и се обидува да ја разбере културолошката и интелектуалната историја преку литературата
**[[Стивен Гринблат]], [[Луис Монтроуз]], [[Џонатан Голдберг]], [[Х. Арам Весер]]
*Пост-колонијализам – се фокусира на влијанието на колонијализмот на литературата, особено во односот на историскиот конфликт кој штокојшто резултира од истражувањето на помалку развиените земји и домородниот народ од страна на западните земји
**[[Едвард Саид]], [[Гајатри Спивак]], [[Хоми Баба]], [[Деклан Киберд]]
*[[Пост-модернизам]] - критика на условите присутни во дваесеттиот век, често со загриженост за оние видени како социјални девијанти или како “Другите“
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Книжевност]]

Прегледник