Разлика помеѓу преработките на „Чикашки универзитет“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Основање - 1910-тите години: Правописна исправка, replaced: кој што → којшто (2) using AWB
с (→‎Основање - 1910-тите години: Јазична исправка, replaced: Њу Јорк → Њујорк using AWB)
с (→‎Основање - 1910-тите години: Правописна исправка, replaced: кој што → којшто (2) using AWB)
Вдомување на студентите
 
Во кампусот за додипломски студенти на Универзитетот во Чикаго учествуваат во системот за вдомување со кој штокојшто секој студент е запишан во една од десетте универзитетски студентски домови и во помали заедници во рамките на студентските домови наречени куќи. Има 36 куќи во кои просечно има по 70 студенти и од сите се бара да учествуваат во системот на вдомување, а пак вдомувањето ќе биде загарантирано за секој од нив. Околу 60% од студентите живеат во кампусот.
 
За дипломираните студенти, Универзитетот располага со 28 згради во близина на кампусот.
Традиции
 
Од 1987 година секој Мај, Универзитетот во Чикаго одржува лов на мршојадци при Чикаго Универзитетот при кој големи тимови од студенти се натпреваруваат за да задржат ноторни таинствени предмети од нивната листа. Исто така годишно Универзитетот одржува летен карневал и концерт наречен Летно ветре кој е дом на странски изведувачи и е дом на док филмовите, здружение на студентски филмови основано во 1932 година кој штокојшто ги дава филмовите ноќе на Универзитетот.
 
Белешки

Прегледник