Разлика помеѓу преработките на „Бројчена анализа“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎'''Нумеричка стабилност и добро условени проблеми''': Правописна исправка, replaced: кој што → којшто (2) using AWB
с (Македонизација, replaced: km/h → км/ч (2) using AWB)
с (→‎'''Нумеричка стабилност и добро условени проблеми''': Правописна исправка, replaced: кој што → којшто (2) using AWB)
'''Добро условен проблем''': Спротивно на тоа, проценка на истата функција <math>{\displaystyle f(x)={\frac {1}{(x-1)}}} </math> во близина на  ''x'' = 10 е добро условен проблем. На пример, ''f(10) = 1/9 ≈ 0.111 и f(11) = 0.1'': скромна промена на х води до скромна промена во  ''f(x).''
 
Нумеричката стабилност е зависна од бројот на значајни цифри кој штокојшто машината (компјутерот) го поддржува.
Доколку користиме компјутер кој штокојшто поддржува само четири значајни децимални цифри (после децималната точка), тоа може да претставува добар пример за губење на значајните децималните места коешто може да се увиди преку овие две еквивалентни функции:
 
<math>f(x)=x(\sqrt{x+1}-\sqrt{x})</math> и <math>g(x)=\frac{{x}}{\sqrt{x+1}+\sqrt{x}}</math>

Прегледник