Разлика помеѓу преработките на „Нептун (митологија)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Принесување жртви: Правописна исправка, replaced: кои што → коишто using AWB
с (Јазична исправка, replaced: лоциран → сместен (2) using AWB)
с (→‎Принесување жртви: Правописна исправка, replaced: кои што → коишто using AWB)
=== Принесување жртви ===
 
Нептун е еден од единствените три Римски богови на кои штокоишто било погодно да им се понудат жртви од бикови, другите два биле Аполо и Марс. Погрешното понудување би барало помилување ако е заради невнимателност или неопходност.Типот на понудување вклучува прецизна врска помеѓу божественото и земскотото кралство.
 
=== Езеро Албанус ===

Прегледник