Разлика помеѓу преработките на „Мерилин Монро“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 1 бајт ,  пред 9 месеци
с
→‎Ајде да водиме љубов и Неприлагодени: Правописна исправка, replaced: кои што → коишто using AWB
с (→‎Ајде да водиме љубов и Неприлагодени: Јазична исправка, replaced: карглум → каракт using AWB)
с (→‎Ајде да водиме љубов и Неприлагодени: Правописна исправка, replaced: кои што → коишто using AWB)
 
[[Image:Marilyn Monroe in The Misfits trailer 2.jpg|thumb|left|Монро во својот последен комплетиран филм ''[[Неприлагодени]]'' (1961)]]
Во 1956 година, [[Артур Милер]] имал за кратко живеено во Невада, каде беше напишал еден расказ за некои од локалните жители со кои штокоишто се запознал – разведена жена и неколку остарени каубои. До 1960 година, тој го развива расказот во сценарио со визија дека истиот содржи и погодна улога за Монро. Ќе биде ова нејзиниот последен комплетиран филм, ''[[Неприлагодени]]'', во режија на [[Џон Хјустон]], а со [[Кларк Гејбл]], [[Монтгомери Клифт]], [[Илај Валах]] и [[Телма Ритер]] во главните улоги. Снимањето започнува во јули во 1960 година, при што најголем дел од него се случува во жешката северна пустина на [[Невада]].<ref>{{cite web
|url=http://nsla.nevadaculture.org/index.php?option=com_content&task=view&id=732&Itemid=418
|title=Myth #60 – Myths and "The Misfits"

Прегледник