Разлика помеѓу преработките на „Исхрана“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 1 бајт ,  пред 1 година
с
→‎Макроминерали: Правописна исправка, replaced: кои што → коишто using AWB
с (Јазична исправка, replaced: допринело → придонело using AWB)
с (→‎Макроминерали: Правописна исправка, replaced: кои што → коишто using AWB)
* '''Калиум'''-многу чест електролит (за здравјето на срцето и нервите)
* '''Натриум'''-многу чест електорлит, обично не се наоѓа во додатоците на исхраната и покрај тоа што е потребен во големи количини бидејќи јоните се многу чести во храната: обично како натриум хлорид или обична сол. Прекумерната консумација на натриум може да ги намали калциумот и магнезиумот што доведува до висок крвен притисок и остеопороза
* '''Сулфур'''-за три неопходни амино киселини и според тоа многу протеини (кожа, коса, нокти, црн дроб и панкреас). Сулфурот не се консумира самостојно, туку во форма на амино киселини кои штокоишто содржат сулфур.
 
=== Минерали во форма на трага ===

Прегледник