Прејди на содржината

Повардарска епархија: Разлика помеѓу преработките

с
Правописна исправка, replaced: кои што → коишто using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Јазична Исправка, replaced: Римската империја → Римското Царство using AWB)
с (Правописна исправка, replaced: кои што → коишто using AWB)
 
== Историја==
Територијата на [[Република Македонија]] по својата географска положба го зазема централниот дел на [[Балканскиот Полуостров]] и претставува една од главните крстосници на економско-политичките и културните врски меѓу [[Европа]] и [[Блискиот Исток]]. Преку нејзината територија, уште од најдалечното минато, биле пренесувани традициите на народите и на разните етнички групи кои под разни историски околности и влијанија трпеле најразлични промени. Тие, како доказ за своето постоење оставиле богати и видливи траги кои штокоишто денес се неми сведоци. Тоа пред сè се богатите археолошки локалитети.
 
Градот [[Велес]], благодарение на близината до местата каде [[светиот апостол Павле]] уште во V век ја разгласувал радосната вест за човековото спасение, е меѓу првите што чул за Господовата посета на Земјата. Затоа христијанството во овој дел на [[Македонија]] рано се појавило. Познато е дека до почетокот на IV век христијанството било жестоко прогонувано од страна на римската власт. Со [[Миланскиот едикт]] од 325 година христијанството било прогласено за официјална религија во [[Римското Царство]]. Како резултат на ова во [[Македонија]] се формирале повеќе [[христијански епископии]] како: Стобиската, Скупската, Баргалската и други. Со населувањето на Словените во [[Македонија]], во средината на VI и почетокот на VII век, христијанството како религија било почитувано од староседелците. Со Брегалничката мисија на браќата [[Св. Кирил и Методиј]], Македонските словени го прифатиле христијанството како своја религија. Зацврстувањето и целосното прифаќање на христијанството во Велес и Велешко се случило многу подоцна, односно во времето на прочуените охридски чудотворци [[Св. Климент]] и [[Св. Наум]] кон крајот на VIII и почетокот на IX век. Од тогаш почнува и изградбата на бројните Божји домови по целата земја.
[[Категорија:Повардарска епархија| ]]
[[Категорија:Вардарски слив]]
[[Категорија:Откривачи на хемиски елементи]]