Разлика помеѓу преработките на „Фудбал“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 82 бајти ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: Истотака → Исто така using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Истотака → Исто така using AWB)
[[Податотека:Soccer goalkeeper.jpg|thumb|right|Голман.]]
 
- '''голман''', кој основна цел му е да ја брани својата мрежа од противниците. Голманот може да ја допира топката со раце, но само во својот казнен простор. ИстотакаИсто така, не му е дозволено со раце да ја фаќа топката која му ја вратил својот соиграч.
 
- '''одбранбен играч''', чија главна цел е одбрана на својот гол. Одбранбениот играч често се покрива или следи еден противнички играч во текот на целата игра. Одбранбените играчи често мораат решително да им се фрлат во нозете на противниците за да дојдат до топката.
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Фудбал| ]]
[[Категорија:Олимписки спортови]]
[[Категорија:Спорт]]
[[Категорија:Откривачи на хемиски елементи]]

Прегледник