Разлика помеѓу преработките на „Спуст“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 3 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Историја: Македонизација, replaced: km/h → км/ч using AWB
с (→‎top: Македонизација, replaced:  km/h →  км/ч using AWB)
с (→‎Историја: Македонизација, replaced: km/h → км/ч using AWB)
 
==Историја==
Првичните правила за натпреварувањата во спуст биле поставени од сер Арнолд Лун за Британскиот национален шампионат во скијање во 1921 година. Рекордната брзина од 160 [[kmкм/hч]] (граница од 100 милји на час) ја поставил Јохан Клери во 2013 година на натпревар од Светскиот куп во Лауберхорн.<ref>http://www.snowkings.co.uk/skiracing/wc/races/downhillwengen/wengen-lauberhorn-downhill-ski-race.htm</ref>
 
==Патека==

Прегледник