Црква „Св. Ѓорѓи“ - Валандово: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: лоцирана → сместена using AWB)
с (→‎top: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга using AWB)
}}
 
'''Свети Ѓорѓи''' — манастирска [[Црква (објект)|црква]] над [[Валандово]].<ref>{{цитирананаведена книга|last=Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски|title=Карта на верски објекти во Македонија|editor=Валентина Божиновска|publisher=Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи|location=Менора - Скопје|date=2011|isbn=978-608-65143-2-7|language=македонски}}</ref>
Црквата се наоѓа во еден живописен предел на планината [[Плавуш]], северозападно од Валандово. Во средниот век на овој простор постоела мошне убава црква, посветена на Свети Ѓорѓи.Неа ја подигнал српскиот цар [[Стефан Душан]] во [[1349]] година, а ја граделе неимари со развиена смисла за естетика. Во [[1349]] година, црквата заедно со својот имот , царот Душан ја подарил на Атонскиот манастир на островото Атос. Во црковната повелба било нагласено дека средновековната црква Св. Ѓорѓи, има свои имоти во атарите на Валандово, [[Пирава]] и [[Раброво]].
 

Прегледник